Wayne County
Wayne County Courthouse

Site Search
Offices

Meeting Calendar

Meeting Agendas
Meeting Minutes

Public Notices
Tax Information
Job Openings

Traffic Codes
Links
Wayne County Photo Gallery
Disclaimer



Links














   
FEDERAL OFFICES
REPUBLICAN
DEMOCRATIC
LIBERTARIAN
WRITE-IN CANDIDATES

PRESIDENT -
VICE PRESIDENT

Mitt Romney (R)
(VP) Paul Ryan (R)
















 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


PRESIDENT -
VICE PRESIDENT

Barack Obama (D)
(VP) Joe Biden (D)
















 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


PRESIDENT -
VICE PRESIDENT

Gary Johnson (L)
(VP) James P. Gray (L)
















 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


PRESIDENT -
VICE PRESIDENT

Virgil H. Goode Jr (W/I)
(VP) No Candidate Filed

Dennis Krull (W/I)
(VP) No Candidate Filed

Jill Stein (W/I)
(VP) No Candidate Filed

Terry Dale Jones (W/I)
(VP) Marvin Wayne Sapp (W/I)

Randall A. Terry (W/I)
(VP) No Candidate Filed

Michael A. Simoneux (W/)
(VP) No Candidate Filed

Paul Chehade (W/I)
(VP) No Candidate Filed

Missionary-Tracey Elaine Blair (W/I)
(VP) No Candidate Filed

Nelson Keyton (W/I)
(VP) No Candidate Filed

Richard Duncan (W/I)
(VP) No Candidate Filed

Jill Reed (W/I)
(VP) No Candidate Filed

Tom Hoefling (W/I)
(VP) Jonathan Ellis (W/I)

John A. Dummett Jr. (W/I)
(VP) No Candidate Filed

Stewart Alexander (W/I)
(VP) Alex Mendoza (W/I)

Christina Lopez (W/I)
(VP) No Candidate Filed

Stephen Durham (W/I)
(VP) No Candidate Filed


UNITED STATES
SENATOR

Richard E. Mourdock (R)

 


UNITED STATES
SENATOR

Joe Donnelly (D)

 


UNITED STATES
SENATOR

Andrew (Andy) Horning (L)

 


UNITED STATES
SENATOR

Amy J. Willis (W/I)

James L. Johnson Jr (W/I)


UNITED STATES REPRESENTATIVE
District 6

Luke Messer (R)


UNITED STATES REPRESENTATIVE
District 6

Bradley T. Bookout (D)


UNITED STATES REPRESENTATIVE
District 6

Rex Bell (L)


UNITED STATES REPRESENTATIVE
District 6

No Candidate Filed



STATE OF INDIANA
REPUBLICAN
DEMOCRATIC
LIBERTARIAN
WRITE-IN CANDIDATES

GOVERNOR

Mike Pence (R)


GOVERNOR

John R. Gregg (D)


GOVERNOR

Rupert Boneham (L)


GOVERNOR

Donnie Harold Harris (W/I)


LIEUTENANT
GOVERNOR

Sue Ellspermann (R)


LIEUTENANT
GOVERNOR

Vi Simpson (D)


LIEUTENANT
GOVERNOR

Brad Klopfenstein (L)


LIEUTENANT
GOVERNOR

George Fish (W/I)


ATTORNEY
GENERAL

Greg Zoeller (R)


ATTORNEY
GENERAL

Kay Fleming (D)


ATTORNEY
GENERAL

No Candidate Filed


ATTORNEY
GENERAL

No Candidate Filed


SUPERINTENDENT OF
PUBLIC INSTRUCTION

Tony Bennett (R)


SUPERINTENDENT OF
PUBLIC INSTRUCTION

Glenda Ritz (D)


SUPERINTENDENT OF
PUBLIC INSTRUCTION

No Candidate Filed


SUPERINTENDENT OF
PUBLIC INSTRUCTION

No Candidate Filed


STATE
REPRESENTATIVE
District 54

Tom Saunders (R)


STATE
REPRESENTATIVE
District 54

No Candidate Filed


STATE
REPRESENTATIVE
District 54

Jeremiah Morrell (L)


STATE
REPRESENTATIVE
District 54

No Candidate Filed


STATE
REPRESENTATIVE
District 56

Richard (Dick) Hamm (R)


STATE
REPRESENTATIVE
District 56

Phillip Pflum (D)


STATE
REPRESENTATIVE
District 56

Mark J. Brim (L)


STATE
REPRESENTATIVE
District 56

William Eric Atkinson (W/I)


JUDGE OF THE
CIRCUIT COURT
Wayne (17th Circuit)

David Kolger (R)


JUDGE OF THE
CIRCUIT COURT
Wayne (17th Circuit)

No Candidate Filed


JUDGE OF THE
CIRCUIT COURT
Wayne (17th Circuit)

No Candidate Filed


JUDGE OF THE
CIRCUIT COURT
Wayne (17th Circuit)

No Candidate Filed


JUDGE OF THE
SUPERIOR COURT
Wayne County, No. 1

Charles K. Todd, Jr. (R)


JUDGE OF THE
SUPERIOR COURT
Wayne County, No. 1

No Candidate Filed


JUDGE OF THE
SUPERIOR COURT
Wayne County, No. 1

No Candidate Filed


JUDGE OF THE
SUPERIOR COURT
Wayne County, No. 1

No Candidate Filed



WAYNE COUNTY
REPUBLICAN
DEMOCRATIC
LIBERTARIAN

CLERK OF COURTS

Jo Ann Stewart (R)


CLERK OF COURTS

No Candidate Filed


CLERK OF COURTS

No Candidate Filed


COUNTY CORONER

Ron Stevens (R)


COUNTY CORONER

Tracy D. Lewis (D)


COUNTY CORONER

No Candidate Filed


COUNTY SURVEYOR

William D. Brown (R)


COUNTY SURVEYOR

No Candidate Filed


COUNTY SURVEYOR

No Candidate Filed


COUNTY TREASURER

Cathy C. Williams (R)


COUNTY TREASURER

No Candidate Filed


COUNTY TREASURER

No Candidate Filed


COUNTY COMMISSIONER
District 2

Mary Anne Butters (R)


COUNTY COMMISSIONER
District 2

David L. Brock (D)


COUNTY COMMISSIONER
District 2

No Candidate Filed


COUNTY COMMISSIONER
District 3

Denny Burns (R)


COUNTY COMMISSIONER
District 3

No Candidate Filed


COUNTY COMMISSIONER
District 3

No Candidate Filed


COUNTY COUNCIL
At-Large

Chris Beeson (R)

Gerald (Gary) Saunders (R)

Rodger Smith (R)


COUNTY COUNCIL
At-Large

Monica J. Burns (D)

 

 


COUNTY COUNCIL
At-Large

Mark A. Hoelscher (L)

 

 


 

Revised 10/02/2012 11:48 Copyright Wayne County Government